WAŁASI

 

„Wałasi” jest kompozycją stworzona na bazie niezwykłych charakterów góralskich. Odkrywa to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabiera słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat.
„Wałasi” jest kompozycją stworzona na bazie niezwykłych charakterów góralskich. Odkrywa to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabiera słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat. Twórczość kapeli mocno zakorzeniona w kulturze jest dla współczesnego słuchacza pomostem między tym co jest mu bliskie we współczesnej muzyce a tym, co grało w duszach góralskich przodków. Potomkowie tradycyjnych rodzin prezentują światu stare, tradycyjne melodie, nadając im nowy sens i brzmienie.
Ostateczny kształt formacji nadaje Zbigniew Wałach – muzyk i kompozytor, twórca i instrumentalista od wielu lat dbający o ciągłość i rozwój muzyki tradycyjnej swojego regionu. Dzięki niemu dorobek zespołu nawiązuje ściśle do tradycji muzycznych, w jakich muzycy zostali wychowani ale także wnosi wiele nowych detali nie naruszając elementów tradycyjnych.

Przez ponad trzydzieści lat swojej działaności zespół prezentowała sowją muzykę licznej i różnorodnej publiczności w kraju i za granicą.

To tu aksamitny wokal żeński spotyka siłę i surowość męskiego głosu a góralskie skrzypce wchodzą w odwieczny dialog z gajdami. Od figlarnych, wesołych dźwięków, przywodzących na myśl igrające w szalonym tańcu obłoki iskier, po tony malujące gniewne oblicze górskiej burzy. Utwory pełne ekspresji i nostalgii, pozwalają na chwilę zapomnienia i zatracenia się w magicznej, muzycznej podróży.

Copyright ©2017 Wałasi, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 3065