Dworek Gościnny, Szczawnica ETHNO NOVO 2017

fot. www.facebook.com/DworekGoscinny
 
Wystąpiliśmy na scenie Jazz Baru w minioną sobotę odkrywając, to co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabierając słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat. "Utwory pełne ekspresji i nostalgii, pozwoliły na chwilę zapomnienia i zatracenia się w magicznej, muzycznej podróży."
 
 
 
 
 
 

Najbliższe koncerty:

13.07 - 17.07 - Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce
 
22.07 - Ethno-Novo  - Szczawnica
 
4.08 - Gorolskie Święto - Jabłonków
 
5.08 - koncert w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej - Oświęcim
 
10.08 - XIX Odpustowe Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Słupcy
 
12.08 - Spotkanie Gajdoszy i Dzudziarzy - Istebna
 
25.08 - "Serce Górala i Groń" - koncert z Józefem Skrzekiem - Istebna-Stecówka
 

Wałasi

Slot Art Festiwal - scena folkowa
 

Wałasi

Folklórny festival Východná 2017 
 

Wałasi

Gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - koncert z Józefem Brodą i Joachimem Menclem.
 
 
 

Wałasi

Wszystkie Mazurki Świata 2017 
fot. J. Knittel
 
 
 
 
 

MISTRZ TRADYCJI – WARSZTATY


Zajęcia budowy i gry na instrumetach tradycyjnych pod okiem Zbigniewa Wałacha, które odbywać się będą od stycznia do grudnia 2017 r.
„Beskidzki grani – cykl warsztatów budowy instrumentów ludowych w gminie Istebna”.
W projekcie przewidziano naukę gry na tradycyjnych instrumentach oraz poznanie tajników ich budowy. Szczególny nacisk zostanie położony na budowę istebniańskich gajd jako wyjątkowego i charakterystycznego instrumentu na mapie instrumentów tradycyjnych. Zajęcia skierowane do lokalnej społeczności, przede wszystkim młodzież, zaiteresowanej tradycją, rodzimą muzyką.


O WARSZTATACH:
W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zapoznają się z materiałami źródłowymi, archiwalnym, zaś w kolejnych etapach podejmą próbę nauki gry i budowy instrumentów. Oprócz praktycznej nauki gry, w ramach zajęć uczestnicy dowiedzą się o muzycznych tradycjach regionu, przedstawiony zostanie kontekst praktykowania tej muzyki, poznają również sylwetki najwybitniejszych muzykantów regionu. Sposób nauki będzie polegał na bezpośrednim przekazie Mistrz-uczeń metodą „ze słuchu”, tak jak przez kolejne pokolenia młodsi muzykanci uczyli się od starszych. Metoda ta pozwala pracować na dwóch poziomach jednocześnie: wykonawczym (estetycznym) i emocjonalnym. Udział w zajęciach jest bezpłatny.


TERMINY: Projekt trwa od stycznia do grudnia 2017 r. Terminy oraz godziny spotkań zostaną ustalone bezpośrednio z zainteresowanymi osobami.


RAMOWY PLAN DZIAŁANIA: styczeń-luty – promocja wydarzenia, przygotowanie harmonogramu spotkań, marzec-czerwiec – spotkania warsztatowe z nauki gry na instrumentach, budowy instrumentów lipiec/sierpień – Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy sierpień-październik - spotkania warsztatowe z nauki gry na instrumentach, budowy instrumentów listopad – otwarte zajęcia warsztatowe / zajęcia grupowe grudzień – spotkanie, prezentacja uczestników zajęć

Wałasi - V NOC MUZEÓW w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

fot. Józef Michałek
 
          2 maja 2017 r. poraz kolejny odbyła się V Nocy Muzeów, którego organizatorem jest Muzeum i stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha. To cykliczne wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń,  kolejny raz zgromadziło liczne grono odbiorców. Zarówno tych, którzy znają sztukę Jana Wałacha i na nowo odkrywają kolejne dzieła z niezwykle bogatej kolekcji, jak i tych, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z pracami artysty.
 
         Podczas wydarzenia w muzeum odbył się koncert, w repertuarze znalazły sie tradycyjne melodie z Beskidu Śląskiego, jak i autorskie utwory.
 

Aktualności

 
Copyright ©2017 Wałasi, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 3059