W bazylice zabrzmiała muzyka z Karpat: brawurowy koncert Wałasi Z Istebnej!


Brawurowy koncert Wałasi z Istebnej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Zakopanem poruszył serca słuchaczy. Muzyka Kosów Karpackich po raz pierwszy w historii odśpiewana została w tej świątyni.

Publiczność uczestnicząca w koncercie usłyszała dziewięć autorskich utworów zespołu Wałasi, które pozwalają poznać oryginalną muzykę z najdalej na południe wysuniętego regionu Polski. Pasja muzyków przekonała słuchaczy, którzy spontanicznie bili brawo i skandowali: „Dziękujemy, Wałasi!”

Muzyka folkowa i góralskiego pochodzenia była perfekcyjnie grana na żywo przez członków zespołu: Janusza Przysta znanego jako Adaś, Jana Wasielewego i Romana Rama. W ich aranżacji brzmienia waśniowego dzieciaka (lirnik) Istebnej wykorzystano także śpiewy ludowe oraz elementy stylistyki dawnej muzyki religijnej i pasyjnej.

Publiczność była szczególnie zafascynowana polsko-ukraińskim repertuarem Wałasi, który obejmował m.in pieśni Szczepana Beya „U Wódki” oraz tradycyjnych pieśni religijnych `Ogonem Gwiazdy´ i „Kto pynze do d’ualb”. Usłyszeliśmy również dynamiczną instrumentalną melodię o nazwie „Kolo Karpackoe”. Tego wspaniałego wieczoru podobne utwory jak „Liryka”, „Cichy Krakowiak” i „Duval” stały się największymi hitami koncertu Wałasi.

Chwilę szczególnej magii doświadczyli wszyscy zebrani w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie, kiedy W gmachu świątyni rozbrzmiały dźwięki muzyki z Karpat. Był to brawurowy koncert Wałasi z Istebny, który został zorganizowany jako część obchodów 5 rocznicy powrotu ikony Matki Boskiej Jasnogórskiej na Jasną Górę.

Koncert Wałasi, usiane były bogate Duchowi oraz artystycznie. Niesamowite skomponowane dźwięki i nutki tradycyjne, gra Wałasów oddała całemu nastroju niesamowity charakter tego mitycznego miejsca. Widownia fo bezgłośnego podziwu słuchając fortepianu oraz melodii wytrwały do ostatniej melodii „Bogurodzica” przedstawione pochód organizatora koncertu – Towarzystwo Kultury Tatrzańskiej.

Uroczystości uświetniło wystapienie Abp Stanisław Gądecki, Prymas Polskiego. Przedstawił też bardzo ważny symbol dla społeczeństwa polskiego- chorągiew papieska, która była dar papiera Benedykta Danii dla świata i odnowienia relacji między Kościołem a Kościołami wschodnimi.

Oprócz pięknych melodiów, publiczność miał okazje także obejrzenia pokazu TANECZNEGO , Wystapienia AWBUD Bytom oraz 16 projektorów z instalacjami multimedialnymi pozwolił na stworzenie niepowtarzalnego klimatu scenicznego podczas wydarzenia jedynego w swoim rodzaju.

Na zakończenie tej uroczystej ceremonii, przedstawili się soliści : Małgorzata Gwiadanek i Łukasz Golec oraz czlonek choroszu „Polskie Siewce Marzeń” – Eliza Cichopek-Gahl’ova.

Koncert Wałasi z Istebnej stał się jednym z najbardziej gorących wydarzeń muzycznych, jakie odbyły się w bazylice w tym sezonie. Przyciągnął melomanów z całego regionu, którzy przybyli, aby posłuchać tradycyjnej muzyki góralskiej i korzeni wokalnych z Karpat.

Bogata kombinacja dźwięków, skomponowanych i wykonywanych przez Wałasów, wzbudziła ogromne aplauzy ze strony publiczności. W długim koncercie pełnym rytmów i unikalnych dźwięków żywych instrumentów perkusyjnych usłyszeliśmy niesamowitą harmonie śpiewu ich chóru. Muzycy zachwycili publikę swoją energią i zaangażowaniem, odwołując się do bogactwa ich muzycznego dziedzictwa.

Podczas występu mieliśmy okazję usłyszeć przeboje takie jak „Karczma na Spiczu”, „Pannie Marysi” czy „Wiadroneckie”. Ta ostatnia piosenka, inspirowana tradycyjną formą gry, jest bardziej poruszającą melodią niż po prostu zabawnym motywem, do którego immanentne są szarpane struny lutni. Ta znana wariacja Wałasów była naprawdę imponująca!

Repertuar grupy uzupełniały tańce i hymny religijne do Bogurodzicy oraz biesiady, takie jak „Jeszina po polanie”, „Chodzi lasem humory” i inne. Jeden utwór przeszedł samego siebie ‒ piesni smutki‒ktora grupa przedstawiła kreatywnym interpretacjom i oryginalnemu brzmieniu.