Rejon Karpat ponownie zawitał do bazyliki – czy wysłuchamy koncertu Wałasi Z Istebnej?


W minionym tygodniu, bazylika w Rejonie Karpat została odwiedzona przez skład Wałasi Z Istebnej, aby rozegrać koncert. Mimo że do momentu spotkania zostało jeszcze kilka miesięcy, grupa postanowiła ponownie odwiedzić rejon ze względu na swoje staranne przygotowania. Wszyscy wokół czują przednią wielkość tego wydarzenia i coraz więcej osób jest ciekawych koncertu.

Wałasi to jeden z najważniejszych zespołów folkowych w naszej regionie, specjalizujący się w muzyce ludowej. Grupa o mejej składa się gopternego kwartetu wokalno-instrumentalneka, co pozwala im tworzyć dźwięki charakterystyczne dla Podhala. Słuchacze mogą oczekiwać doskonałego kontrastu między pełnym smaku i entuzjazmu aranżacjami a subtelnymi partiami solowymi na flecie oraz skrzypcach. Co więcej, siedemnastu muzyków i artystów podobno byloobecnych na scenia ponoć nipodziwi sprawi, że atmosfera koncertu zyska nietuzinkowy wymiar.

Organizatorzy chcą również stworzyć okolicznościowe scenografia: specjalnie uszyta plandeka będzie symbolizowaćdary Karpat a dekoracje potraktują sutalość i piękno starego folkloru Bieszczadów. W przerwach mihendo koncertu odbędzie siapycza o tematach regionalnych m.in. ostrokrzew mandragory – symbolu wierności bieszczadzkiego fokloru – komnaty na łonie natury oraz osadnikach dokonujacych rytuałów religijnych.

Mieszkańcom Rejonu Karpat i miłośnikom lokalnego folk-rocka goraco polecam ten koncert! Czekacie z niecierpliwoscią? Nie mogliśmy byc bardziej podekscytowani! Spotkanie to graboweni miano jedneigo z najbardziej imponujacych spektakulu wa historii tego rejonu!

Po kilku latach nieobecności, rejon Karpat wreszcie wrócił do Bazyliki Św. Jana Chrzciciela w Tarnowie. W minioną sobotę odbył się koncert światowej sławy muzyki folkloru Wałasi z Istebnej.

Koncert rozpoczął się o godzinie 19:00, a tuż po tym uczniowie miejscowej szkoły muzycznej zaczęli powtórki końcowe w przygotowaniu na ten wyjątkowy wieczór. Do szkoły muzycznej dołączyli organizatorzy z rejonu Karpat i oficjele oraz artyści z Istebnej.

Tym samym w Bazylice zebrali się melomani z różnych regionów Polski, aby usłyszeć legendarnych muzykantów wałasów, którzy przybyli do Tarnowa ze swojego rodzinnego regionu Karpat. Po uroczystej mszy świętej rozpoczął się prawdziwy koncert.

W ostatnich tygodniach postanowiliśmy odwiedzić wyjątkową bazylikę w Krakowie – obiekt, który otaczają legendy i ciekawostki. Rejon Karpat ponownie zawitał do bazyliki na specjalny koncert. Podczas otwarcia poznaliśmy jego uczestników. Czy występ Wałasów z Istebnej nas zaskoczy?

Odkąd pierwszy raz usłyszeliśmy o najstarszej kapeli reglowej w Karpatach – Wałasom z Istebnej, fani są zachwyceni ich muzyką. Okazało się, że ten niezwykły koncert w bazylice odbywa się pod patronatem Rejonu Karpat, który tym samym uhonorował wałasów swoją obecnością.

Jak donoszą źródła historyczne, dawno temu wałasi chodzili po górach i rzekach podczas swoich podróży, grając na swoich charakterystycznych instrumentach muzycznych: borusce i cimbalu – tradycyjnie dla tego regionu. Muzyka ta nawiązuje do czasów kiedy huczała jeszcze puszcza Magurska – melodiya gombolotowane potokiem jest niewiarygodnie urzekająca!

Koncert Wałasu z Istebnej jest zdecydowanie tego wart. Muzyka to niesamowicie magiczna mikstura, która naprawdę wprowadzi nas w inny wymiar – to podsumowanie wszechświata. To trudna i staranna technika grania stale nas oczarowuje potrzebnymi subtelnościami i melodyjne intensywnościami. Chcemy więc dać szanse assykrencyj premieremu Rejonu Karpat: sprawdźcie to na własne uszy!

Czy ten powiew ludowej liryki damskiego głosu usilnie położonego na orkiestrowym tle trafi do naszych serc? Naprawdę jesteśmy przekonani, że odważne decyzje Regionu Karpat okazały się najlepsze dla tych publiczności, co marka Wałasów z Istebnej. Dlatego tego mamy nadzieję, że zyskamy możliwość posłuchania ich muzyki razem z całą publicznością bazyliki we Krakowie!